Stali jsme se snad moc náročnými diváky?

17. dubna 2017 v 15:00 | Airy Hunter |  Názory a postoje
Už je to tady zase. Jednou za čas se vždy objeví názor, postoj, komentář, nebo cokoliv jiného co mi nadzvedne mandle a já se nad tím potřebuji řádně vyzpovídat. Konkrétní řeč je o novém traileru na film Star Wars: The Last Jedi, pokračování poměrně úspěšného filmu Star Wars: The Force Awakens, který vyšel na konec roku 2015. Tento film byl kritiky i velkou porcí diváků poměrně dobře přijat a stal se jedním z nejvýdělečnějších filmů všech dob. Okolo tohoto filmu se však utvořili dva tábory. Jedni kteří jej mají za jedno z nejlepších děl kinematografie a pak jsou tady ti druzí mezi něž se řadím i já sám.
Nechci říkat, že by tento film, byl nějaká špína či dokonce odpad. Film sám o sobě je "okay" ale už právě tento fakt, je jeho největší achilovou patou. Vedle série která byla milována lidmi po celém světě a sbírala jedno ocenění za druhým, přistál z čista jasna díl, který byl zkrátka "okay". Jedním z faktorů proč se tak stalo byl právě ten, že se nový režisér (pokud to někdo neví, novou Star Wars trilogii, již nerežíruje George Lucas, otec celého tohoto cirkusu) J.J. Abrams. Ten svou práci odvedl poměrně s dobrým výsledkem avšak se držel tak trochu zpátky a protáhl nový díl této ságy přes kopírák. Člověk si tak celou dobu říkal "Jako bych tenhle film už někde viděl." Celé dění filmu se až nápadně drželo podobného scénáře jako měl 4 díl. Star Wars: Return of the Jedi. To byl však pouze jeden z problémů kterými tento film trpí. Na scénu se nám totiž dostala nová odnož zničeného Impéria známá jako "První řád" a já se ptám, PROČ?! Jak mohla republika, která se dostala po pádu impéria opět k moci něco takového vůbec dopustit? A co víc? Republika s "Prvním řádem" vůbec nic nedělá. Za celou dobu jsme vlastně neviděli žádnou snahu ze strany republiky "První řád" zastavit. Místo toho zde máme opět rebeli přátelé, kteří musí zlý "První řád" zastavit na vlastní pěst. Člověk by si myslel, že když rebelové obnoví republiku, stanou se její součástí a budou z její strany mít jistou podporu jak finanční, tak vojenskou, nebo se jednoduše stanou součástí republiky jako takové. To je ovšem něco, co nikoho zdá se nenapadlo a tak republika pouze čeká na svůj konec.
A co se rytířů Jedi týče? Opět zmizeli a není po nich ani stopy. Luke Skywalker sice po určitou dobu usiloval o znovuvzkříšení řádu Jedi, ale po jednom nezdaru, kdy se jeden z jeho žáků přidal k temné straně stáhl ocas a utekl do exilu. Krása, že? Není nad to se jen tak vysrat na vše za co jste bojovali v předchozích třech dílech a nechat vesmír dále pustošit temnou stranou.
Chápu, že se spoustě z vás určitě film líbil a film musí mít nějaký scénář a děj, ale když je scénář napsán špatně a nelogicky nemohu jej jen tak nechat pláchnout.
A teď zpět k nejnovějšímu traileru na nový díl. To, proč jsem začal tento článek psát a něco co mi opět zakořenilo v mysli na pěkných pár dní. Totiž příspěvek který zněl zhruba takto. "Pojďme opět všichni sdílet trailer k novým Star Wars, tvářit se jak jsme nahypovaní a až film vyjde, tak se všichni staneme profesionálními kritiky. Proč si nemůže prostě užívat filmy jako tomu bylo v 90. letech?"
A já se ptám. Musím snad být profesionálním kritikem abych věděl, co se mi líbí a co ne? Je snad špatné chtít od filmů přirozený posun kupředu jak zpracováním, tak scénářem atd.? Měl bych se snad cítit špatně za to, že nejsem s výsledkem spokojen? A dokážu si na to odpovědět sám. NEMUSÍM A NEMUSÍ SE ZA TO CÍTIT ŠPATNĚ NIKDO!
To bychom se už rovnou mohli ptát proč si nemůžeme filmy vychutnávat stejně jako např. v roce 1895, kdy byly filmy v černobílém a bez zvuku. Lidé zkrátka čekají od filmů přirozený posun kupředu a na tom není nic špatného.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama